Veselíčko obnovuje hody aneb Nové přilby pro starou gardu hasičů

10. 05. 2019

Obec Veselíčko obnovuje po více než třech desítkách let hody, které jsou tradicí v mnoha vesnicích. Třídenní květnové veselí je spojeno nejen s připomínkou na sv. Jana Nepomuckého, ale také s oslavou 105 let založení Sboru dobrovolných hasičů.

„Protože Veselíčko nemá kostel, hodová tradice se udržovala pouze v místní části Tupec, a to na podzim na Františka,“ řekl starosta obce Tomáš Šulák. Uvedl, že ve vsi je zato zámecká kaple sv. Františka Paulánského, která však byla dlouhá léta uzavřená, a veřejnost se do ní může podívat na ojedinělých výstavách až posledních pár let. „Máme ještě čtyři malé kapličky v různých částech obce – sv. Jana na Vicinově, sv. Františka Serafinského v Tupci, Panny Marie na Zámeckém kopci a Panny Marie Lurdské v lese nad Lukavcem,“ dodal.

Hlavní akce Veselíčských hodů se uskuteční v neděli 19. května – od 13 hodin mše svatá u kapličky sv. Jana Nepomuckého v osadě Vicinov. Zde se mše koná v polovině května každý rok, ale tentokrát bude mít pokračování v areálu Sokolské zahrady, kde od 14 hodin zahraje dechovka Moravská veselka a od 16 hodin country kapela LH Western. Děti mohou využít kolotoč, skákací hrad a dospělí také střelnici. Bude připravena i hodová specialita.

Nové přilby pro starou gardu hasičů

Hody ovšem začnou již v pátek 17. května od 16 hodin vernisáží výstavy „Jak jsme žili – hasili“, kterou připravilo místní Muzeum Záhoří. „V expozici si můžete prohlédnout fotografie z historie a současnosti místních hasičů, ale také uniformy a přilby zapůjčené nadšeným sběratelem panem Kolčavou. Dětské repliky uniforem ušila místní švadlena paní Šimečková,“ uvedla kurátorka Muzea Stanislava Čočková. Dodala, že výstava bude otevřena v květnu a červnu vždy v pátek a v sobotu od 16 do 18 hodin.

Starosta obce poté předá u nedaleké hasičské zbrojnice nové přilby s obecním znakem staré gardě hasičů, kteří vystupují se starou koňskou stříkačkou na různých akcích. Sbor dobrovolných hasičů dá nahlédnout veřejnosti do zbrojnice, klubovny i garáží – lidé mohou mimo jiné vidět nejnovější cisternové automobilové stříkačky Man a Tatra.

V sobotu 18. května veselí pokračuje od 15 hodin slavnostní schůzí v Kulturním domě v Tupci k příležitosti oslav 105 let založení SDH v roce 1914. Večer od 20 hodin pořádá v sokolské zahradě Občerstvení Sokolka hodovou taneční zábavu alias Retro Rock@Disco Párty.

Veselíčské hody jsou po Pálení čarodějnic druhou obecní akcí Veselíčského léta 2019. Například 25. května se uskuteční tradiční „Pochod veselíčskými lesy“, 22. června to bude podruhé folklorní festival „Záhorské slavnosti“ v zámeckém parku, 28. června „Hurá, prázdniny“ v Sokolce, 27. července „Festival mladého umění a řemesel Mezi stromy“ také v parku a 17. srpna pietní akt u napoleonského památníku s ukázkami dobové bitvy.

TSu