Tisková zpráva – Krajské sdružení MAS Olomouckého kraje

21. 02. 2019

Krajské sdružení MAS Olomouckého kraje má nové vedení. Dalo zelenou mladým

Manažer MAS Moravská brána Marek Zábranský nahradil ve vedení KS MAS OK Tomáše Šuláka

Nové vedení má Krajské sdružení místních akčních skupin (MAS) Olomouckého kraje. Valná hromada ve středu 20. února 2019 v Mohelnici rozhodla o tom, že předsedou bude Ondřej Večeř z MAS Šternbersko. Místopředsedkyněmi se staly Vendula Poláchová (Jesenicko) a Marta Husičková (Region Haná). Pětici výboru doplní František Kopecký (Hranicko) a Marek Zábranský (Moravská brána). Krajský sněm rozhodl také o nominaci Večeře na post celostátního místopředsedy NS MAS, který dosud zastával zemědělec František Winter (Horní Pomoraví).

Své posty předsedy a místopředsedy po bezmála deseti letech opouštějí právě František Winter a Tomáš Šulák (MAS – Partnerství Moštěnka). „Situace nazrála k tomu, že je potřeba dát větší prostor novým, mladým lidem, kteří jsou bezprostředně svázání s naplňováním strategií MAS a rozdělováním dotací,“ uvedl Tomáš Šulák, který je starostou Veselíčka a předsedou Sdružení místních samospráv Olomouckého kraje. Zemědělec František Winter byl v minulosti celostátním předsedou NS MAS ČR a nyní je předsedou Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů (ČMSZP).

„Budu se snažit o zlepšení vnitřních postupů MAS vůči řídícím orgánům operačních programů a také řešit podporu neziskových organizací, na které se v současném plánovacím období EU poněkud zapomnělo,“ uvedl nový předseda KS MAS OK Ondřej Večeř.

Krajský sněm také nominoval zástupce do odborných pracovních skupin (PS). Starosta Dolních Studének a místopředseda SMS ČR Radim Sršeň by měl i dále vést PS Mezinárodní spolupráce, Tomáš Šulák bude i dále členem PS SMART Villages, Marta Husičková (Náměšť na Hané) bude pokračovat v PS Vzdělávání a Karel Hošek (Horní Pomoraví) bude aspirovat na předsedu PS Sociální. Marek Zábranský bude novým členem PS LEADER, která řeší problémy implementace operačních programů, a Jaroslav Křivánek (Prostějov venkov) bude nově v PS Enviro.

MAS v Olomouckém kraji rozdělují v období 2013-2020 bezmála 1,2 miliardy korun pro žadatele ze svých regionů. Například v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) již bylo proplaceno podle údajů CRR (Centra regionálního rozvoje pro MAS z Olomouckého kraje 73,5 milionu korun, z toho 17,4 miliony korun pro MAS Moravská cesta; 15,8 milionů pro MAS – Partnerství Moštěnka nebo 4,9 milionů korun u MAS Moravská brána.)

TSu