Nikdy víc – 70. výročí nedobrovolného tragického exodu lipenských Židů

20. 06. 2012

Právě v těchto dnech vzpomínáme smutného 70. výročí nedobrovolného tragického exodu lipenských Židů, kteří byli donuceni opustit Lipník nad Bečvou. Ztratili domov, aby našli smrt v nacistických vyhlazovacích táborech.

Ve středu 27. června 2012 ve 20 hodin uctíme památku lipenských Židů v bývalé lipenské synagoze. Při vzpomínkovém večeru s názvem NIKDY VÍC! Vystoupí prostějovská klezmerová kapela Létající rabín, bude promítnut desetiminutový film lipenského režiséra Jonáše Vacka o židovském Lipníku, natočený pro ceremoniál znovuzasvěcení svitku lipenské Tóry, který se konal letos v dubnu v USA. V závěru koncertu zaplanou svíčky u památníku obětem holocaustu Memento vedle synagogy.

Akci pořádá město Lipník nad Bečvou, vstup je zdarma.

Lipník nad Bečvou býval velmi významným židovským městem. Existovala zde po staletí jedna z největších a nejvýznamnějších židovských komunit na Moravě. Počátky židovského osídlení sahají až do poloviny 15. století, i když jednotlivé rodiny tu žily již dříve (nejstarší písemná zmínka se vztahuje k roku 1412). V polovině 19. století dosáhla židovská obec v Lipníku maxima svého počtu, v r. 1857 zde žilo 1678 Židů, což znamenalo 30% všech obyvatel města. Lipník nad Bečvou byl v té době pátým největším židovským sídlištěm na Moravě.

Ale o necelých sto let později přišel nacismus, genocida, holocaust. Jak píše pan Jaroslav Klenovský ve své knize Historický vývoj židovské obce v Lipníku nad Bečvou, židovští obyvatelé našeho města byli za II. světové války postupně připraveni o občanská práva, potom o majetek a nakonec i o holé životy. Dvěma transporty 22. a 29. června 1942 bylo 141 lipenských Židů deportováno ze sběrného střediska v Olomouci do Terezína. Odtud později nastoupili na poslední cestu do koncentračních táborů na východě. Přežili pouze tři lidé…

Účinkující klezmerová hudebnískupina Létající rabín www.letajicirabin.cz letos získala Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin roku 2011 v oblasti profesionálního umění (hudba).