Lipenská radnice bude mít ještě letos nová okna a dveře

25. 10. 2011

Dominanta Náměstí T. G. Masaryka v Lipníku nad Bečvou je původně jednopatrová renesanční radnice z počátku 16. století. V roce 1852 byla radnice dostavěna a upravena v klasicistní a historizující podobě. To byla zřejmě poslední významná rekonstrukce této 400 let staré kulturní památky.

Lipenské náměstí ve tvaru „L“ a konečně i celá památková rezervace Lipník nad Bečvou má budovu, která si jistě zasluhuje pozornost všech turistů a občanů města. V roce 2007 byl zpracován projekt na kompletní rekonstrukci radnice ve výši 23 mil Kč. Vzhledem k finanční náročnosti byly práce na budově rozděleny do několika etap.

V této době finišují práce na výměně části oken radnice, která bude pokračovat v dalším roce. Následovat bude fasáda v novém barevném řešení obou dvou částí radnice.

„V letošním roce jsme stihli vyměnit kompletní rozvody tepla a kotlů v kotelně“, upřesňuje jednotlivé práce Ing. Zuzana Dlesková vedoucí Regionálního rozvoje lipenského úřadu a pokračuje ve výčtu: „ V minulém roce všechny práce započaly nátěrem a opravou střechy, letos jsme vyměnili tepelné rozvodů a vyměnili části oken a v dalších letech se chystáme na fasádu a samozřejmě výměnu zbylých oken“.

Všichni všímaví kolemjdoucí vidí výraznou změnu v barvě kastlových dřevěných oken. Barva je hnědá a v podstatě již projekt, dle kterého k postupné rekonstrukci dochází, respektoval historickou podobu radnice. „Barva oken, ale také obou vstupních dveří je středně hnědý dub, také fasáda dozná barevné změny, ale nerada bych předbíhala“, uvádí referentka památkové péče lipenského úřadu paní Hana Švrčková.

Celkový objem prací se přiblíží 25 mil Kč, Jen rozpočet na výměnu všech oken na radnici je 3,8 mil. Kč.

Kontakt:

Ing. Zuzana Dlesková, vedoucí Odboru regionálního rozvoje, tel.: 581 722 208

Ing. Lucie Žídková, tisková mluvčí, tel.: 581 722 250