Dobroděj na kole a pozvánka na neobarokní operu v Echu

30. 05. 2017

Ve čtvrtek 1. června bude mít v Lipníku nad Bečvou zastávku veřejná cyklotour na podporu projektu „Slyším, tedy čtu“, která probíhá na trase Louny (ČR) – Teplička nad Váhom (SR-Žilina) a uskuteční se v termínu od 29. května do 2. června. Peloton se během 5 dnů zastaví ve 13 městech ČR a 2 městech SR. V každém městě bude umístěn interaktivní stánek projektu „Slyším, tedy čtu“, kde si děti i dospělí vyzkouší, jaké je to číst hmatové knihy, skládat puzzle či řešit hlavolamy jen za pomoci hmatu a sluchu. Také je možnost s využitím výukových pomůcek pro nevidomé vyzkoušet psát Braillovým písmem.

Navštivte náš stánek v průchodu do Městské knihovny Lipník nad Bečvou v době od 13.00 do 14.15 hodin.

Plakát akce přílohou. Plakát (staženo 310× )

Neobarokní opera olomouckého skladatele Tomáše Hanzlíka Lacrimae Alexandri Magni (Slzy Alexandra Velikého) zazní v kulturním domě Echo v pátek 2. června v 19 hodin. Představení se koná i s podporou města a pod záštitou starosty Miloslava Přikryla. Po více jak 250 letech ožije v novodobém zpracování libreto nalezené v lipenském piaristickém archivu.

Účinkují: Jan Přeučil, František Zahradníček, Jaromír Nosek, Jiří Koukal, Filip Dámec, Bedřich Lévi, Radek Prugl, Vincenc Ignác Novotný, divadlo Facka, Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka.

Vstupné v předprodeji 280, na místě 330 Kč.

Jedná se o netradiční propojení starého barokního libreta s moderním hudebním zpracováním. Latinské drama neznámého autora se ukrývalo v archivu bývalé piaristické koleje a v roce 1764 jej provedli studenti dietrichsteinského gymnázia v Lipníku nad Bečvou. Hudbu na původní latinský text zkomponoval v roce 2007 Tomáš Hanzlík, premiéra jeho opery se pak odehrála v pražském Národním divadle. Nyní se představení vrací na místo svého původu.

Posluchači se mohou těšit na interpretaci znamenitých zpěváků, mezi nimiž exceluje sólista Národního divadla František Zahradníček. Netypické obsazení pro dva kontratenory, tři tenory, dva basy a instrumentální ansámbl obohatí České saxofonové kvarteto. „Při výběru nástrojů se snažím o co největší osobitost. Kombinace kontratenoru a saxofonu má zvláštní a těžko popsatelnou přitažlivost, přitom vůbec není barokně autentická,“ uvedl autor Tomáš Hanzlík. Operou provází postava komentátora, pro níž byl vybrán charismatický Jan Přeučil.

Hra původně sloužila jako výchovný prostředek pro studenty místního gymnázia. Vystupují v ní ušlechtilé postavy dvořanů, které hovoří latinsky, protiváhu tvoří trio plebejských postav v podání herců Divadla Facka (Sergej Sanža, Michal Bumbálek a Pavel Doucek). Poselství pro současné i budoucí diváky vězí v otázce, co je sláva a co může touha po ní způsobit.

Předprodej vstupenek v kanceláři SVČ, TIC nebo na rezervace@echolipnik.cz.

Pořádá KULTURNÍ DŮM ECHO, Novosady 1380, tel.: 581 771 594, 739 220 098, www.echolipnik.cz