16. ROČNÍK HELFŠTÝNSKÉHO OKRUHU S PÁTEČNÍM PROLOGEM V LIPNÍKU

10. 05. 2013

V pátek 10. května 2013 odpoledne ozdobí lipenské náměstí desítky naleštěných babiček motorek a dědečků automobilů, vyrobených do roku 1939. Helfštýnský okruh pak startuje z Lipníka n. B. v sobotu 11. května v 9 hodin.

Páteční nesoutěžní exhibice s doprovodným programem skýtá divákům více prostoru i příležitostí pořádně si prohlédnout vzácná vozidla a dovědět se o nich něco zajímavého. Majitelé nablýskaných veteránů začnou na náměstí TGM v Lipníku n. B. přivážet své miláčky už v pátek odpoledne. Od 16:00 hodin bude k příjemné atmosféře na náměstí hrát hranická kapela H-BAND. V 17:00 hodin se nad náměstím odehraje krátká letecká akrobacie a hned poté začnou komentované starty spanilých jízd městem. Každé vozidlo bude krátce představeno, poté projede uličkami v centru a vrátí se zpět na náměstí. Starty budou probíhat ve dvouminutových intervalech, v mezičasech budou starty zpestřeny vystoupením tanečních skupin SVČ a módní přehlídkou dobových kostýmů.

Oproti předloňsku pořadatelé vylepšili program o přehlídku předválečných jízdních kol, ke které se může připojit každý, kdo bude mít zájem. „Bude to spíše recese, takže kdo má staré kolo a chce se na něm předvést v dobovém oblečení, je zván,“ vysvětluje Jiří Zemánek za pořadatelský tým AMK Oldtimer Club Helfštýn. Po spanilých jízdách aut a motocyklů následuje od 19:00 hodin soutěž historických závodních kol s názvem „Lipenská žula“ – 101 okruhů kolem náměstí.

Sobotní závod startuje v 9 hodin z náměstí TGM. „Na startu se objeví na sto dvacet různých typů vozidel a motocyklů, kritéria jejich výběru jsou ale přísnější než na jiných akcích. Podmínkou je účast strojů s datem výroby do roku 1939. Bude se opravdu na co dívat, účast bude totiž mezinárodní. Přihlásilo se nám šest aut z rakouského klubu, dorazí ale také Poláci, Maďaři, Holanďani a možná i Francouzi. Chtěli jsme sem tentokrát natáhnout evropskou sběratelskou špičku. Návštěvníci se tedy můžou těšit na unikátní automobily značky Buggati, Maxvell, Masmey, Hispano Suisa, Bentley nebo Rolls-royce. Z motocyklů nebudou chybět legendární Harley-Davidson, Indian, Puch, Excelsior nebo Omega. Zajímavostí je, že se na Helfštýnském okruhu sejdou majitelé předválečných čtyřválcových motocyklů, což je opravdu rarita. Přihlásilo se nám i několik dámských posádek, takže návštěvníci můžou obdivovat i kočky na motorkách,“ slibuje Jiří Zemánek.

Trasa závodu je cca 100 km dlouhá, vede čtyřiceti obcemi a končí na hradě Helfštýn, kam první vozidla dorazí kolem 15:00.

Pořadatelem XVI. ročníku Helfštýnského okruhu je AMK Oldtimer Club Helfštýn, tel.: 603 325 003, www.oldtimer-helfstyn.cz , páteční doprovodný program na náměstí zajišťuje město Lipník nad Bečvou.

PROGRAM:

pátek 10. května

16:00 výstava historických vozidel, koncert H-Band

16:55 letecká akrobacie

17:00 start cyklo prologu, spanilé jízdy vozidel centrem města

18:00 módní přehlídka dobových kostýmů, taneční vystoupení

19:00 Lipenská žula

sobota 11. května

07:00 výstava vozidel, soutěž elegance, letecká akrobacie

09:00 start 1. etapy závodu…

14:50 cíl na hradě Helfštýn